I 2025 mangler der 40.000 faglærte i Danmark – i 2030 er tallet fordoblet. Derfor har vi udviklet projektet The Future is Handmade.
The Future is Handmade er et samarbejde mellem Middelfart Kommune, Brobygning Middelfart og Tietgenfonden. Projektet har til formål at skabe øget interesse for erhvervsuddannelsernes muligheder og få flere til at vælge en erhvervsuddannelse.
Craftfestival i Middelfart 31. aug. -1. sept. 2023
Craftfestivalen er et tilbud til alle 7. – 10. klasser i Middelfart Kommune og deres forældre. På festivalen sætter vi fokus på håndens arbejde og på det gode håndværk. Festivalen bliver afholdt på Lillebæltværftet, hvor den mere end 100 år gamle bådbyggertradition stadig dyrkes og formidles.
I de historiske rammer skal der smages, drømmes, mærkes og inspireres.
ABB || BAK´S BAKERY & DELI || Bilcentret A. Nielsen A/S || Carl Hansen & Søn A/S || Compacttilt || Comwell Kongebrogården || Comwell Middelfart || Dagrofa Food Service || DLG || Elcon || Exoskeletter || Fjelsted Skov Hotel & Konference || Forsvaret || Fremtidens Grønne Helte || Fyns Politi || Føtex Middelfart || Have og Skov || Hindsgavl Slot || Kvickly Middelfart || Malermester E. Nielsen || Middelfart Skibs- og bådebyggeri || Murerfirmaet Rishøj || Nytofte VVS || PlusCoat || POM Industries || Ronæs Entreprenør & Anlægsgartner || Severin || SOSU, Middelfart Kommune || Tømrer- og snedkerfirma Kolster A/S || Uhrenholt
Skal din virksomhed også være med?
Vil din virksomhed være med til at inspirere flere unge til at vælge en erhvervsuddannelse? Så deltag i craftfestivalen 2023, hvor lokale virksomheder møder de unge i øjenhøjde og fortæller om de mange spændende karriereveje.
Til lærerne: Karrieremuligheder med en erhvervsuddannelse
Vis dine elever de mange muligheder med en erhvervsuddannelse, når en række lokale virksomheder og uddannelsesinstitutioner viser de mange spændende karriereveje frem.
På EUC Lillebælt lærer eleverne et håndværk. Samtidig får de et teoretisk funderet grundlag for at udøve det i praksis som lærling eller elev i en virksomhed eller i skoleoplæring. Uddannelserne retter sig mod fagretninger inden for teknologi, byggeri og transport.
Hos IBC kan eleverne tage forskellige ungdomsuddannelser inden for det merkantile område. EUX Business giver både en erhvervsuddannelse og en erhvervsfaglig studentereksamen. På EUD Business er eleverne klar til en elevplads i en butik eller virksomhed efter et år.
På Social- og Sundhedsskolen Fyn bliver eleverne uddannet Social- og Sundhedsassistent eller -medarbejder. Eleverne kan også tage den pædagogiske assistentuddannelse, den gymnasielle uddannelse EUX Velfærd og videreuddanne sig til social- og sundhedsprofessionelle.
På Hansenberg er der mulighed for 24 forskellige erhvervsuddannelser, der veksler mellem oplæring i virksomheden og undervisning på skolen. Uddannelser med fremtid.
Landbrugsuddannelse, med mulighed for fordybelse i alt det, der foregår på et moderne landbrug. Uanset om du drømmer om selv at blive landmand, at arbejde i landbruget eller læse videre og måske tage en universitetsuddannelse, så er der en uddannelse, der passer lige præcis til dig.
På Syddansk Erhvervsskole kan du tage en uddannelse, som åbner dine døre for en spændende fremtid – både hvis du vil forfølge en karriere i erhvervslivet eller læse direkte videre.