Nyheder

Fem år med Craftfestival – ny lokation og stærkt erhvervssamarbejde sætter scenen for 2026

Der er nu sat gang i planlægningen af årets Craftfestival, og i går blev der afholdt opstartsmøde med virksomheder og erhvervsuddannelser på KABEL29. Her blev de første rammer for årets festival lagt, og samarbejdet på tværs blev skudt godt i gang.

I år markerer Craftfestival sit femte år og er dermed blevet en vigtig del af brobygningsindsatsen i kommunen med fokus på at give flere unge lyst til at vælge en erhvervsuddannelse. Festivalen er målrettet alle kommunens elever i 7.-10 klasser samt FGU-elever og giver dem mulighed for at møde erhvervslivet helt tæt på gennem praksisnære aktiviteter og oplevelser.

Som noget nyt rykker Craftfestival i år til TRAADEN og KABEL29. Den nye lokation åbner for endnu flere muligheder for at give de unge et levende og realistisk indblik i forskellige fag og uddannelsesveje.

Craftfestival afholdes torsdag den 27. august og fredag den 28. august, og der er allerede stor opbakning fra både virksomheder og uddannelsesinstitutioner.

Virksomheder, der har lyst til at deltage og være med til at inspirere de unge mod en erhvervsuddannelse, er meget velkomne til at tage kontakt – jo flere der er med, jo stærkere et afsæt kan vi give de unge i deres uddannelsesvalg.

Læs også...

Fremtidens bymidter

Den 21. april deltog Brobygning Middelfart i konferencen Fremtidens bymidter i Messe C – en landsdækkende konference med fokus på, hvordan vi i fællesskab kan

Læs mere